praca, oferty pracy, pracodawca Przejdź do Inwestycje.pl

Dodaj oferty pracy Dodaj CV Oferty pracy Dla pracodawców Pomoc Rynek pracy RSS English
Praca, oferty pracy | Pracodawca.com
E-Mail
Hasło
Zapamiętaj hasło
Nie masz jeszcze konta ?
Załóż konto

Zapomniałem hasła
Praca, oferty pracy | Pracodawca.com
Wyszukaj pracę za granicą

Szukaj pracy z Google
Praca, oferty pracy | Pracodawca.compraca.inwestycje.pl
e-mail: info@praca.inwestycje.pl

praca.inwestycje.pl © 2005
wszelkie prawa zastrzeżone
kopiowanie bez zezwolenia zabronione
e-mail: info@praca.inwestycje.pl
Kanał RSS - Oferty pracy - Pracodawca.com


Add to Google

Pracodawca.com
Strona główna Praca Wiadomości

 Wśród Polaków – niezależnie od wieku – wzrasta optymizm względem sytuacji zawodowej i r
Dodano: 2017-05-09
Optymizm Polaków w kwestii ich pozycji zawodowej oraz sytuacji na rynku pracy – z roku na roku – powoli i sukcesywnie wzrasta. Jak wynika z badania Confidence Index za pierwszy kwartał 2017 r., przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Michael Page, 58% ankietowanych potwierdza swoje ogólne zadowolenie w tych obszarach. Oznacza to, że Polska wraz z takimi krajami jak Belgia i Holandia zajmuje aktualnie 3. miejsce w Europie po względem optymizmu. Wyprzedza ją jedynie Szwecja (67%) oraz Niemcy (64%).

Pozytywny jak Europejczyk

Wyniki badania pokazują, że ogólnie poprawiły się nastroje Europejczyków. Wartość wskaźnika dla Polski wzrosła o 3 p.p. w porównaniu do minionego kwartału, oraz o 2 p.p. względem analogicznego okresu z 2016 roku. W przypadku Szwecji wzrósł on o 3 p.p. zarówno w zestawieniu z pierwszym, jak i ostatnim kwartałem ub. r. Natomiast dla Niemiec zwiększył się on o 1 p.p. pod względem pierwszych trzech miesięcy 2016 roku oraz spadł o 1 p.p. w okresie ostatnich miesięcy poprzedniego roku.

Ogólnie, spośród wszystkich 12 krajów przebadanych przez Michael Page współczynnik optymizmu w okresie styczeń-marzec 2017 vs. styczeń-marzec 2016 spadł jedynie w Turcji (o 4 p.p. do 49%) oraz Szwajcarii (o 1 p.p., również do 49%). W pozostałych krajach pozostał on bez zmian (jak miało to miejsce w Austrii – 51%) lub wzrastał.

Dobre czasy dla polskich optymistów

W Polsce, w podziale na grupy wiekowe, najwięcej optymizmu przejawiają osoby, które nie ukończyły 30 r.ż. (67%). W porównaniu do pierwszego kwartału 2016 r. wskaźnik ten wzrósł o 3 p.p. Zestawiając go z danymi za poprzedni kwartał (65%) wzrósł on o 2 p.p. Z kolei wartość tego indeksu dla osób w wieku 30-49 lat wyniosła 58%, co oznacza również wzrost w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami ub. r. (56%) oraz czwartym kwartałem 2016 roku (53%). Jedynie wśród osób powyżej 49 r.ż. w przewadze są pesymiści. Przy czym współczynnik optymistów wzrósł również w tej grupie i wynosi obecnie 46%. W pierwszym kwartale ub. r. był on na poziomie 44%, natomiast w czwartym 43%.

Niska stopa bezrobocia oraz duża ilość ofert zatrudnienia na rynku pracy zdecydowanie pozytywnie wpływa na optymizm kandydatów. Taki nastrój powinien utrzymać się przez najbliższe kwartały, szczególnie w świetle najnowszych danych Banku Światowego, wg których wzrost polskiej gospodarki przyspieszy do 3,3% – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page. Co ciekawe, pracodawcy w obliczu trudności ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych osób coraz częściej decydują się na kompromis i wybór kandydata, który spełnia tylko część stawianych przed nim pierwotnie wymagań. Ewentualne braki w umiejętnościach pracowników w takich sytuacjach mają być uzupełniane poprzez szkolenia i codzienną pracę pod okiem menedżera – podkreśla Piotr Dziedzic.

Optymizm Polaków ma też swoje przełożenie na ich oczekiwania związane ze zmianą wynagrodzenia w przeciągu 12 miesięcy. Podwyżki w tym okresie spodziewa się blisko 54% ankietowanych. Oznacza to wzrost tego współczynnika o 1 p.p. wobec pierwszych trzech miesięcy 2016 roku oraz wzrost 4 p.p. względem ostatniego kwartału ub.r.

O badaniu Confidence Index

Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page w Europie kontynentalnej, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w Polsce, Szwajcarii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Turcji, Holandii, Szwecji i Belgii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page lub Page Personnel.

Michael Page

Wiadomości z branży

Archiwum wiadomości

praca, oferty pracy
praca, oferty pracy
praca, praca w, oferty pracy Utrzymanie wysokiego zaangażowania wśród pracowników to niezwykle ważny element funkcjonowania każdej firmy. O tym co najbardziej mobilizuje do działania niektórzy mówią wprost, inni nie chcą lub nawet nie potrafią dokładnie określić, co ich motywuje.... więcej praca, praca w, oferty pracy praca, praca w, oferty pracy Polscy pracownicy są podzieleni. Zdaniem 48,6 proc. lojalność przekłada się na finansowe i pozafinansowe korzyści. Pozostali nie mają zdania lub uważają, że nowi pracownicy otrzymują podobne warunki. Mimo wątpliwości Polacy są lojalni wobec swoich... więcej praca, praca w, oferty pracy praca, praca w, oferty pracy „Pozycję w firmie budują nie tylko czyny, ale także słowa. Dlatego warto przeanalizować swój sposób komunikacji z szefem i poprawić go, zwłaszcza przed rozmową o podwyżce lub awansie” – radzi Aleksandra Pocheć, ekspertka międzynarodowego... więcej praca, praca w, oferty pracy więcej newsów z branży
praca, oferty pracy
Strona główna | Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Linki | Agencje pracy